Ana Sayfa Ürünler

Proje & Taahhüt
Sık Sorulanlar Kapasite Hesabı Ürün Karşılaştır Teknik Servis Kütüphane Referanslar Hakkımızda İletişim Duyurular İK Sanat Galerisi

Yer Tipi Konvektör Nedir?

Konvektör´ler iş yerlerinin, alışveriş merkezlerinin, araç teşhir merkezlerinin, otellerin, apartmanların ve diğer mekanların ısıtılması ve soğutulması için tasarlanmış modern ısıtma cihazlarıdır. Konvektör´ler, yer montajında kullanılan modern ısıtma sistemleridir. Bu sistemler ideal olarak geniş yüzeylere sahip odalar için ve radyatör´lerin takılmasına olanak vermeyen kısıtlı mekanlar için uygundur. YER TİPİ KONVEKTÖR

Geniş pencerelere ve dış duvarlara sahip mekanlarda yalnızca geleneksel cihazlarla rahat bir ısıtma ve soğutma sağlamak çok zordur. Cam veya duvar yüzeyler ile iç ortam arasındaki sıcaklık farkları havanın duvar veya cam boyunca seyreden sınır katmanında soğur ve aşağı doğru akar. Bu durum soğuk havanın ortama yayılarak mekan sakinlerinin rahatsız olmasına neden olmaktadır. Özellikle dış sıcaklık 10 °C' nin altına düştüğünde ek yer konvektör´ü ısıtması kullanılmadığı sürece geniş yüzeyli pencerelere sahip odalarda rahatlığı sağlamak neredeyse imkansızdır. Yer tipi konvektör´leri ayrıca cam yüzeylerin yanında bir sıcak hava katmanı oluşturdukları için cam üzerinde biriken yoğuşmayı da engellemektedirler. Yaz koşullarında soğutma modunda çalıştırılan konvektör´ler dış ortamdan kazanılan yüksek ısının engellenmesi için de kullanılırlar. Konvektör´ler camlarda oluşan yoğuşmayı önlerler.

Konvektör´ler, özenle yapılan tasarımlar için çok uygundur. Ortamdaki şartlandırmaya katkı sağlar, yer kaplamaz. Farklı boyut seçenekleri çözüm kolaylığı sağlar. Ayrıca konvektör´ler dairesel hatlarda ve standart dışı boyutlarda üretilebilir, köşeleri dönmekte kullanılabilir. Bunun dışında ahşap ve alüminyum farklı malzemeden ve farklı yönlerde üretilebilen ızgara kapakları ile iç tasarıma uyum sağlar. Konvektör´ler kontrol aksesuar detayları sayesinde istenilen adette tek terminalden kontrol edilebilir. Konvektör yuvalarının altına eklenen yükseklik ayar vidaları sayesinde her türlü zeminde kolayca montajı yapılabilir.

Konvektör´ler natürel veya fan ile sağlanan basınçlı hava konveksiyonuna göre çalışırlar. Sistemde kullanılan termostat ve vana ile optimal kontrol sağlanabilir.

Fonksiyonları:

 • Isıtma ve soğutma
 • Mekanda şartlandırılmış homojen hava dağılımının sağlanması
 • Cam yüzeyler üzerinde oluşan yoğuşmanın önlenmesi
 • Dış ortamdaki sıcak veya soğuğun pencerelerden ve duvarlardan girmesinin engellenmesi
 • Yüksek neme sahip alanların ısıtılması

Yer Tipi Konvektör Çalışma Prensibi

Zeminde biriken sıcak veya soğuk hava ısı dönüştürücü içerisinde basınçlı ya da doğal konveksiyonla şartlandırılır ve odaya geri salınır. Fanlı konvektör´ler yere yakın bölgeden soğuk havayı çekip ısıttıktan sonra cam yüzeyi üzerinde hava perdesi oluşturan bir tasarıma sahiptir. Fanlı konvektör´lerde, doğal konveksiyon ile elde edilenden daha hızlı, daha yoğun ve tek tip ısıtma sağlanmaktadır.

Özellikleri:

 • Yüksek ısıtma ve soğutma kapasitesi
 • Tek ya da çift borulu sistemlere kolay bağlantı
 • Hızlı ısıtma ve soğutma
 • Yer tasarrufu
 • Nemli alanlara kurulum imkanı
 • Kontrol aksesuarları çeşitliliği mevcut
 • Doğal ve basınçlı konveksiyonu birleştirme seçenekleri
 • Değişik köşe ve ızgara tasarımları
 • Şık görünüm
 • Kolay kurulum, çalıştırma ve bakım imkanı
 • Hava basıncı ve sıcaklık kontrolü
 • Maksimum çalışma basıncı: 11 bar
 • Maksimum izin verilen basınç: 16.5 bar
 • Maksimum su sıcaklığı: 110 °C

TK SERİSİ – Yer Tipi Konvektör

TK serisi yer tipi konvektör´ler, doğal hava sirkülasyonu prensibiyle çalışır. Fansızdır. Bu sKONVEKTÖR TK SERİSİistemler ikincil mekan ısıtma konseptine göre tasarlanmıştır. Isıtma kapasitesi, konvektör ebatına bağlı olarak 0.3 kW ile 3 kW arası değişmektedir. 

TK serisi yer konvektör´leri 800 mm ila 5000 mm arasında değişen uzunluğa, 200 mm, 300 mm ve 400 mm'lik genişlik ve 70 mm, 105 mm ve 140 mm'lik yükseklik seçeneklerine sahiptir. 3000 mm'nin altındaki aralıkta uzunluklar 100 mm'lik artışlara, 3000 mm'ye kadar olan uzunluklar ise 200 mm'lik artışlara sahiptir. 70 ve 105 mm yüksekliklerinde tekli ısı dönüştürücüler yer alırken 140 mm yüksekliğinde çift ısı dönüştürücüler mevcuttur.

 

TKV SERİSİ – Yer Tipi Konvektör

TKV serisi yer tipi konvektör´ler, basınçlı konveksiyon prensibiyle çalışır. Fanlıdır. Yüksek ısıtma kapasitelerine ihtiyaç duyulan ortamlarda birincil veya ikincil mekan ısıtma amacına yönelik olarak tasaKONVEKTÖR TKV SERİSİrlanır. Isıtma kapasitesi, konvektör ebatına bağlı olarak 4 kW – 5.6 kW arasında değişmektedir. 

TKV serisi konvektörler 200 mm, 300 mm, 400 mm ve ayrıca 105 mm ve 140 mm'lik yükseklik seçenekleri mevcuttur. 3000 mm'nin altındaki aralıkta uzunluklar 100 mm'lik artışlara sahipken 3000 mm'ye kadar olan uzunluklarda 200 mm'lik artışlar mevcuttur. 105 mm yüksekliğinde tekli ısı dönüştürücü kullanılırken 140 mm yüksekliğinde çift ısı dönüştürücüler yer almaktadır. Üç seviyeli fan hızı mevcuttur.

 

 

TK-S SERİSİ – Yer Tipi Konvektör

TK-S serisi yer tipi konvektör´leri doğal konveksiyon prensibi ile çalışır. Fansızdır. KapalKONVEKTÖR TKS SERİSİı havuzlar gibi nem oranı yüksek ortamların ısıtılması için tasarlanmışlardır. Yüksek nem oranı sebebi ile bir yoğuşma tavasına sahiptir. Isıtma kapasitesi konvektör ebatına bağlı olarak 0.13 kW ile 3 kW arasında değişmektedir.

 

 

 


TKV-S SERİSİ – Yer Tipi Konvektör

TKV-S serisi yer tipi konvektör´leri basınçlı konveksiyon prensibi ile çalışır. Fanlıdır. Kapalı havuzlar gibi nem oranı yüksek ortamların ısıtılması için tasarlanmışlardır. Yüksek nem oranı sebebi ile bir

KONVEKTÖR TKVS SERİSİ

yoğuşma tavasına sahiptir. Güvenlik nedenlerinden dolayı 12 V düşük voltajlı fan kullanılmıştır. Isıtma kap

asitesi konvektör ebatına bağlı olarak 0.13 kW ile 3 kW arasında değişmektedir.

 TKV-S serisi konvektör´ler, cam yüzeyler üzerindeki yoğuşmayı engellemek, soğuk yüzeylerden konveksiyon etkisini azaltmak ve kapılardan soğuk hava girişini önlemek için de kullanılmaktadırlar. TKV-S serisi yer tipi konvektörler 1100 mm ila 2500 mm arasında uzunluk, 200 mm, 300 mm ya da 400 mm genişlik ve 140 mm yükseklik seçeneklerine sahiptir. Üç seviyeli fan hızı mevcuttur.

 

 

TKH SERİSİ – Yer Tipi Konvektör

TKH serisi yer tipi konvektör´ler ısıtma ve soğutma özelliğine sahiptir. Basınçlı konveksiyon prensibiyle çalışır. Fanlı modeldir. Kışın ısıtma fonksiyonu, yazın ise soğutma fonksiyonunda çalışabilirler. TKH serisi yer tipi konvektörler, pencerelerden gelen güneş ışığından kaynaklanan yüksek ısıyı engellemek için kullanılan ideal cihazlardır. Ortam soğutmasına destek amaçlı da kullanılırlar. KONVEKTÖR TKH SERİSİ

Yaz aylarında TKH yer tipi konvektör´ler pencere ya da sıcak duvarların etrafındaki alanlardan sıcak havayı alır ve bu havayı ısı dönüştürücüsünde soğuttuktan sonra odaya geri verir. Bu da ısı odası kılıf yüzeylerinden kaynaklanan ısı kazanımlarını azaltmaktadır. Soğutma işleminde nemin bir kısmı havadan alınır. Bu nem alma işlemi ayrıca termal rahatlığa da katkıda bulunur. TKH toplam soğutma kapasitesi 0.4 kW ile 1.7 kW aralığındadır.

Kış aylarında TKH yer tipi konvektörler diğer yer konvektörleri gibi ısıtma amacıyla kullanılmaktadır. Pencere bölgesindeki soğuk havayı ısıtarak odaya geri vermektedir. TKH yer tipi konvektör´lerin ısıtma kapasitesi 0.9 kW ile 4.2 kW aralığındadır.

 

    Benzer Ürünler:

     Konvektörler
ile ilgili soru ve siparişleriniz için 
0212 503 35 36 pbx nolu telefonumuzdan
bizleri arayabilirsiniz.

 

Her hakkı saklıdır, kopyalanamaz Copyright© 2000-2014®
Alperen Mühendislik Isıtma Soğutma Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. | Mahmutbey Cad. No:114 Şirinevler - İSTANBUL
Tel: +90 212 503 35 36 pbx - Fax :+90 212 503 18 77 | alperen@alperen.com.tr | klimaci@klimaci.com
www.klimaci.com | www.alperen.com.tr | www.klimaci.com.tr
canlı destek